Soğuk Eller ve Ayaklar Neyin Belirtisi? Ve Çözüm Önerileri!

Kışın havaların da soğumasının etkisiyle dışarıya çıktığınızda ellerinizi hissetmeyecek hale gelebilirsiniz. Sıcağa kavuştuğunuzda mutlu son yaşanır. Parmaklarınızı adeta yeniden hissetmeye başlarsınız. El ve ayak parmaklarınıza yayılan ortamın ısısı sizleri rahatlatır. Fakat kimi durumlarda görüyoruz ki kişi sıcak ortama da girse ellerini kalorifere veya sobaya da tutsa bir türlü ısınamıyor. Peki ısınamamanın temel sebebi nedir? El ve ayakları ıstmak için neler yapmak gerekir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Kan Dolaşımına Dikkat

Kan vücudu beslediği gibi ısıtır da. Uzmanların görüşlerine göre el ve ayakların soğukluğu düşük kan dolaşımından kaynaklanabilir. Buna karşı sigarayı bırakmak, fazla kilolardan kurtulmak, hareketsiz yaşamdan uzaklaşmak ve bol egzersizle yaşamak önlemdir. Gün içerisinde dikkat edeceğiniz bir kaç maddeyle kan dolaşımınızı arttırabilir ve problemlerden kurtulabilirsiniz.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı devrimizde sık karşılaşılan bir hastalık. Fabrikasyon gıdaların artışıyla şeker hastalığı da sürekli yaygınlaşıyor. Hazır gıdalardan mutlaka kaçınmak gerkeiyor. Kan şekerinin devamlı yüksek olması arterlere zarar verip kötü sonuçlara yol açıyor. Zarar gören damarlar el ve ayaklara yeterince kan gitmesini sağlayamıyor. Sonuç belli, el ve ayaklarda meydana gelen soğukluk ve ısınamama sorunu.

Kansızlık

Anemi yani kansızlık ısınamamanın bir diğer nedenidir. Mutlaka dikkat edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Uzmana başvurarak detaylı teşhis konulduktan sonra kan yapan gıdalar tüketerek atlatılabilir. Kansızlık gerçekten büyük bir sorundur en kısa sürede testlerinizi yaptırmanızı öneririz.

Arterlerde Tıkanma

Çağımızda kiminlerinde periferik arter hastalığı görünebiliyor. Arterlerde yağın birikip damarları tıkaması anlamına geliyor. Kılcal damarlara kan gitmesini engellediğinden kansız kalan uzuvlar, özellikle el ve ayak parmak uçları devamlı soğuk kalıyor ve bir türlü ısınamıyor. Bacaklarda da etkisini gösteren bu rahatsızlık kendisini hareket ettiğinizde belli ediyor. Eğer hareket edince ciddi problemler yaşıyorsanız bir doktora danışın.