Şemspare

Ben, yazar Elif Şafak’ı tanıdığımdan beri takip ettim. İlk olarak Aşk kitabını okumuştum. Sonra Araf, Pinhan, Firarperest, İskender olarak devam etti.

Şemspare de 2012 yılının Haziran’ında Doğan Kitap’tan çıktı. Ben, bir akrabadan alıp okudum. Firarperest’i okuyanlar, yazarın gazetedeki denemelerini bir araya topladığını bilirler. İşte Şemspare de Firarperest’in devamı niteliğinde.

Bir kitabı okumadan önce sözlüklerde, forumlarda ve özellikle de bloglarda insanların yorumlarını okurum. Etkilenmem ama okurum. Çünkü bu yorumlardaki bazı cümleler kitabı daha iyi anlamanıza yardımcı oluyor.

Neyse gelelim asıl meseleye…

Elif Şafak her kitabını bitirdikten sonra bir kısım çevre yazarla ilgili olarak “iddia” kisvesi altında “iftira” atarlar kendisine. Kitabın kapağı alıntıymış, kitaptaki olay örgüsü çalıntıymış vs… Şafak, polemiğe girmeden iftiralara cevap verir; vermekten de bıkmış benim anladığım. Ama ilginç biçimde iftira atanlar iftira atmaktan bıkmaz.

İlk olarak İskender ile başladı bu olay. Kapak alıntı, konusu alıntı dendi. Şemspare için de kapaktaki uçurtma fotoğrafları başka kitapta vardı dendi. Doğru, vardı. Peki bu benzerlik kitabın içindeki anlamlı ve harika yazıları gözardı etmenizi gerektirir mi? Kaldı ki; varsayalım kapak (ç) alıntı olsun. Böyle bir durumda Elif Şafak üzerinden karalama yapmak, çalıştığı ajansları ve tasarımcıları medya önünde küçük düşürmek doğru mu?

[Ve ilginç biçimde, son çıkan kitabı Ustam ve Ben’de de aynısı olduğu iddia edildi. Kendisi de artık isyan etti.]

Bu son okuduğum kitabı Şemspare için de “Habertürk’teki deneme yazılarını toplamış. Milleti kazıklayacak, insanları enayi yerine koyuyor” dendi. Böylece memlekette kıt düşünen ne kadar insan var, öğrenmiş oldum.

Elif Şafak’ın haberturk.com‘daki yazılarını da okuyorum ben; ama o yazıları elinizde kitap olarak tutmak ve dijitalden okumak aynı şey değil. Kaldı ki; kitabı alanlar da eminim bunu biliyorlardır ve bilerek o kitabı almışlardır.

Kitapta; sanat, edebiyat, kadın, gündem gibi konularda Elif Şafak’ın tespitleri, yorumları ve eleştirileri yer alıyor. Ben çok keyif aldım okurken, tavsiye ederim.