Referandum “Çılgınlığı”

Dostlar, blogumda mümkün olduğunca kişisel siyasi ve dini görüşlerimi yansıtmadan, genel, işinize yarayabilecek bilgiler ve biraz da kişisel görüşler paylaşmaya odaklanıyorum. Yazımda da çizgiyi bozmayacağım. Yakın dönemde ülke sandığa gidecek ve yeni anayasa (başkanlık) oylanacak.

Kimilerinin kararı evet, kimilerinin ki hayır. Süreç içerisinde insanların güzelce görüşlerini anlatıp başkalarını ikna etmek en büyük hakkı. Demokratik toplumlarda da zaten herkes fikrini özgürce beyan eder. Yine de gösterilmesi gereken hassasiyetler var diye düşünüyorum. İnsanların görüşlerini dini, siyasi veya çeşitli figürlerle etkilemeye çalışmanın alçakça olduğu kanısındayım. Böyle hamleler kesinlikle toplum içerisinde bölücü etkiye yol açıyor.

Çeşitli ülkelerde ayrıştırıcı hamleler yapıldığın halkın tepkisi daha çok birleşmek olabiliyor. Maalesef biz bölünmeye fazla müsait davranıyoruz. İlk fırsatta karşıt görüşlülerin gırtlağına yapışmaya hazır şekilde bekliyoruz. Gerçekten çok acı bir vaziyet. Şartlar böyleyken, zaten evetçisi de hayırcısı da yeterince gerginken toplumu iyice germeye yönelik hareketleri kesinlikle onaylamıyorum.

Toplumu kasten birbirini düşürdüğüne inandığım siyasi şahıslar var. Medya patronlarının onlara hizmet ettiğini görmemekse adeta kör olmayı gerektiriyor. Keşke medya üzerinde sağladıkları gücü birleştirici etki olarak kullanma olgunluğuna erişen siyasilere sahip olsak. Onu da boşverin, keşke toplum olarak aklımızı başımıza toplasak da, bizim kardeşimizin, dostumuzun siyasiler değil tüm toplum olduğunu görsek.

Yazımın sonuna gelirken, tüm halkımıza “sakin” bir sandık diliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.