Papatya Çayının Faydaları

Papatya seviyor – sevmiyor diye ölçme aracından daha fazlasıdır! Papatya çayını daha önce hiç denediniz mi? Öncelikle şunu söyleyebilirim ki eğer imkanınız varsa çevreden kendiniz toplayın. Yoksa da başkalarının doğal papatyalar topladığına emin olun. İşte bu papatyaların kurutulmuş halinin demlenmesiyle oluşan papatya çayı harika bir içecektir! Sağlığa oldukça faydalı olan papatya çayının faydaları bu yazının ana konusu. Peki nelere karşı işe yarıyor dediğinizi duyar gibiyim.

Papatya çayının fayda sağladığı durumlara göz atacak olursak grip ve soğuk algınlığını ilk sırada görürüz. Böyle kış hastalıkları her yıl başınızın belası oluyorsa evde her zaman kurutulmuş papatya saklamanızı öneririm. Nane limon, ıhlamur gibi geleneksel içeceklerimizin yanında -nadiren bilinse de- papatya da yer almaktadır. Yüksek ateş kişiye acı çektirmese de yaşadığı hayatı adeta zindan eden bir hastalık semptomudur. Ateş düşürülmediği taktirde kişinin hayatı zehir olmaya devam eder. Geçmişte ateşlendiği için ölen pek çok insan da vardır. Neyse ki tıp gelişti de bu ölümlerin sayısı neredeyse sıfıra indi. Yine de evde ateşini düşürmek isteyenler için papatya çayı bulunmaz bir nimet. Şunu bilmek gerekiyor ki içtiğiniz ilaçlar da büyük oranda doğada bulunan bitkilerin özleriyle vs. elde edilir. Yani kullandığınız bitkiler tıptan tamamen kopuk değillerdir. Her neyse kimilerinin sorunu da burun akıntısı ve öksürük olur. Sıcak papatya çayı boğazı yumuşattığından dolayı öksürüğünden kesilmesine ve boğazda oluşan yırtılma hissinin yok olmasına yardımcı olur. Burun akıntısıysa bir başka kabustur. Özellikle sessiz olunması gereken yerlerde bulunan kimseler sürekli burun çekmekten fevkalede rahatsız olabilirler. Burun akıntısından kurtulmak isteyenlerin de başvurabileceği adres tabii ki papatya çayıdır.

Papatya çayının faydaları hakkında griple alakalı o kadar fazla cümle kurduk ki gören de tek faydası gribe sanacak! Kesinlikle hayır. Papatya çayının yararlına göz atacak olursak migrene de büyük oranda yardımcı olduğu görülür. Migren hastaları bilirler sakinleşmedikleri taktirde o ağrı geçmek bilmez. Sadece yaşayanın bildiği dehşet ağrılardan olan migren için sakinleştirici ilaçlardansa papatya çayı tüketmek oldukça mantıklı görünmektedir. Bununla beraber saç sağlığına yararlı bir iş yapmak isteyenler papatya çayını soğutup saçlarını bununla yıkayabilirler. Oldukça işe yarar bir terapi uygular. Kadınların bir başka sıkıntısı regl yani adet dönemi ağrılarıdır. Bu ağrılar sosyal hayatı doğrudan etkileyebilmektedir. Zaten hormonlardaki değişim nedeniyle hassas olan kadınların en azından ağrılarını hafifletmek için papatya çayına başvurmaları gerekir.