Önce Facebook’a girmem lazım

Facebook 7′den 70′e hayatımızda o kadar yer etmeye başladı ki çoğu kullanıcı bu durumu düşünmeye başladı. Öğrenci,ev hanımı,çalışanlar,akrabalar derken oyun,eğlence,video,fotoğraf, mesaj,anket ve çok daha fazlası bu ağda bulundu. Tabi her alanda olduğu gibi bu sosyal ağda da iyisi de var kötüsü de,bilinçlisi de var bilinçsizi de… İş kullanıcıda bitse de daha önemli şeyler var.

Açıkçası,ilkokul 3.sınıfa giden öğrencinin bu sosyal ağa üye olmasını ben pek doğru karşılamıyorum. Arkadaşlarıyla bu ağ üzerinden iletişime geçmesi,sohbet etmesi bana pek akılcı gelmiyor. O yaşlar tam öğrenme ve merak yaşları olduğundan öğrencinin bu merakı Facebook’la gidermesi sizce de doğru mu?

Geçtiğimiz günlerde bize ziyarete gelen akrabanın çocuğuna web tabanlı bilgisayar oyunu açmak için adres çubuğuna popüler bir oyun sitesinin adresini yazıyordum ki çocuk sesini biraz yükselterek “Dur açma,önce Face’e gireceğim” dedi. “Tamam” cevabını verip onu “Face” aracıyla başbaşa bıraktım.

Böyle bir olay başa gelince insan düşünüyor biraz.

Facebook’un popülerliğini yitirmek yerine her geçen popülerleşmesi nasıl yorumlanmalı? Peki ya mini mini birlerin bu sınırsız dünyaya katılması onları da etkiliyor ve etkileyecek? Bu ağdaki onların psikolojisini etkileyecek bir paylaşımla karşılaşmaları ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Soruları artırmak mümkün, gel gör ki cevap yok