Mekikle Karın Kası Yapılır Mı?

Mekik ülkemizin en bilinen ve en sık yapılan sporlarından bir tanesi. Bunun bir kaç sebebi mevcut. Öncelikle mekik aletsiz yapılabilen bir spor çeşidi. Bundan dolayı spor salonuna gitmeden, evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemenize hiç gerek yok, mekik tamamen ücretsiz.

Ülkemizde insanlar genellikle üşengeç. Spor salonuna gidip halter kaldırmak, ağırlıkların altına girmek, beslenmeye özen göstermek zor geliyor. Bu yüzden evden çıkmadan six-pack ismi verilen o karın kaslarının belirgin hale gelmesini istiyorlar. Evde fit olmak asıl amaç kısacası. Peki mekik çekmek istenilen karın kaslarına ulaşmak için yeterli mi? Mekik çekerek karın kası yapmak mümkün mü?

Kesinlikle hayır. Mekik karın kası yapmaz. Aslında biraz karın kasının nolduğunu anlamak gerekiyor. Karın kası herkeste hali hazırda bulunur. Lakin karın kaslarının üzerindeki yağlar bu kasların görünmesini engeller. Bundan dolayı çok zayıf kişilerin karın kasları daima belirgindir. Karın kası çıkarmak isteyen kişilerin kas kütlesini arttırmaktan ziyade yağ kütlesini azaltmaya ihtiyacı vardır.

Peki karın kaslarınız zaten belirgin, daha belirgin daha şiş durmalarını istiyorsunuz diyelim. Mekik karın kaslarını büyütür mü?

Maalesef mekik çok yüksek sayılarda çekildiğinde dahi karın kaslarına gerçek anlamda yardımcı olamaz. Eğer gerçekten sağlam karın kaslarına sahip olmak istiyorsanız bu fitnesstan geçiyor. Yani nasıl ki ağırlık çalışıyorsanız aynı şekilde karın kaslarınızı da ağırlığa karşı iş yaparak zorlamalısınız. Zorlamaların ardından kaslarda minik yırtıklar oluşmalı ve daha güçlü şekilde kaslar yeniden oluşmalı. Mekik maalesef ki dışarıda görünen karın kaslarını çalıştıran bir hareket değil bunun da etkisiyle birlikte karın kaslarının görünürlüğüne ve büyüklüğüne etkisi oldukça düşük.

Evde spor yaparak daha fit olmak istiyorsanız, karın kaslarınız belli olsun istiyorsanız veya en azından sıska görünümüzden kurtulmak istiyorsanız sizlere barfiks demiri, dumbell gibi aletler önerebilirim. İmkanınız varsa tabii ki vücut geliştirme sporu en mantıklısı ancak imkanı olmayanlar veya evde oturarak bu işi ilerletmek isteyenler için aletleri temin edip evde adeta spor salonundaymışçasına çalışmak en mantıklı çözüm.

Peki mekik göbeği eritir mi dediğinizi duyar gibiyim. Arkadaşlar maalesef ki mekik önünüzde duran o koca göbeğinizi de eritemez. Çünkü oldukça düşük miktarda kalori harcar. Eğer eritmek istediğiniz bir göbeğiniz varsa şahsi önerim mekikle uğraşacağınıza yürüyüş yapmanızdır. Emin olun yürüyüş mekik çekmeye göre çok daha etkili sonuçlar doğuracaktır.