Kadınlarda Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanseri her yaştan kadının başına gelebilen bir kanser türü. Yaş ilerledikçe meme kanserine yakalanma riski artıyor ancak genç yaşına rağmen meme kanserine yakalanan pek çok kadın var. Maalesef bu hastalığı anlamak da kolay değil. Çoğu zaman bayanların elleriyle kendilerine yaptıkları muayenede ortaya çıkıyor ve bunun üzerine doktora gidiliyor. Kanserli dokular diğerlerine göre daha sert ve pürüzlü oluyorlar. Bunun yanında oldukça yumuşak oynatılabilen bir organ olan memenin içerisinde rahatça hareket ettirilemiyor. Kadınların kendilerini sık sık elle muayene etmesi oldukça önemli. Şimdi detaylı şekilde kadınlarda meme kanserinin belirtileri nelermiş ona göz atalım. Böylece eğer hastalığa yakalanırsanız farkına varıp en kısa sürede bir doktora giderek sürece devam edebilirsiniz.

Kadınlarda Meme Kanseri Belirtileri

  1. Koltukaltı ve meme bölgesinde elle hissedilebilen sert bir kitle.
  2. Meme başından gelen saydam renkli – belli belirsiz bir akıntı.
  3. Memede ortaya çıkan çeşitli kızarıklıklar ve yaralar oluşması.
  4. Memenin portakal kabuğu görünümüne geçmesi. Bu durumda göğüs ödem toplar ve buna bağlı olarak şişlikler ve içeriye doğru bir çekilme – adeta küçülme söz konusu olur.
  5. Kadınların memelerinde kabuklanma ve derinin soyulmasıyla pek sık karşılaşılmaz ancak meme kanserinde böyle bir belirti olabiliyor.
  6. Memenin aşırı büyümesi de meme kanserinin belirtileri arasında. Özellikle büyüme asimetrik gerçekleşiyorsa ve beraberinde şekil bozukluğunu da getiriyorsa önemli bir belirtidir.

Her yıl çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan meme kanserinin belirtileri yukarıda. Her duşa girildiğinde elle muayene uzmanlar tarafından öneriliyor.