İğde Nedir ve İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde Nedir?

İğde, çekirdekli zeytine benzer bir meyvadır. İklim fark etmeksizin pek çok bölgemizde yetiştirilir ancak ağırlık sıcak sahil kentlerindedir. Ağaçta yetiştiği haliyle doğrudan çiğ tüketilir ve yiyen kişiye iğdenin faydaları dokunur.

İğdenin Faydaları

Bağırsak problemlerinin temel sebebi yanlış beslenme ve hareketsizliktir. Yanlış beslenme düzeniyle ortaya çıkan hazımsızlık toplum hayatının önemli sorunlarından biri olarak ortada durmaktadır. İğde tüketimi, hazımsızlığı gidererek kişiyi rahatlatır. 3-5 iğdeden ziyade yüksek miktarda iğdeyi ağızda uzun süre çiğneyerek yemek yardımcı olacaktır.

Çocuklarda ishal önemli bir sorundur. Pek ciddiye alınmasa da geçmişte ishalden dolayı hayatını kaybeden bebeklere sık rastlanırdı. Lafı uzatmadan söylemekte fayda var, iğde yiyerek ishale önlem alabilir ve ishali giderebilirsiniz. Yetişkinlerden ziyade çocuklar için uygun bir yöntemdir.

İğde ağacının çiçeği pek çok kişi tarafından kokusu sevilen bir çiçektir. Halk arasında duyulan bir tabire göre iğde ağacının çiçeği koklandığında kişinin zihnini açmakta ve düşünce gücünü arttırmaktadır. İğdenin faydaları burada bitmiyor, vücudu ve bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Ballı iğde macunu metabolizmayı güçlendirip kişiye enerji veriyor.

Sporculara önerimiz ballı iğde macununu hazırlayıp tüketmeleridir. Bununla beraber iğde içerdiği besin maddeleriyle herkese çeşitli faydalar sunabilecek bir meyvedir. Yapayı, ilaçlısı veya hormonlusu pek olmaz. Hatta satıldığına da diğer meyvelere göre daha nadir şahit oluruz. Sizlere önerimiz, bulduğunuzda kaçırmadan yemenizdir.

Kaynak: http://besleniyo.com