İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

Fazla kiloları olduğunu düşünen kişiler, mevcut olması gereken kilolarını hesaplamak için birçok formül aramaktadır. Diyet yapmak isteyenler, fazla kilolarını bilmek ve o ideal kilolarını hesaplayarak diyet uygulamalarına başlamaktadırlar. Bir kaç basit işlem ile ideal kilo oranlarını kolaylıkla öğrenmeleri mümkündür. İdeal kilo hesaplama için, kitle endeksi hesaplama yöntemini kullanabilirsiniz. Kilo oranın boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Kişilerin vücut yapılarına göre değişkenlik gösterebilmekte olsa da 20 ila 25 arasında çıkan ortalama rakamlar günümüzde de kabul görmüş oranlardır. İdeal kitle endeksi erkeklerde 22, kadınlarda ise 21 olarak belirlenmiştir. Kitle endeksi ile yapılan hesaplamada, kişinin yapısına göre farklılık gösterebilmekte ve her birey için aynı oranlar ortaya çıkmayabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise boy oranına göre tablolardan yararlanarak ta ideal kilomuzun ne olması gerektiği hakkında da bilgilere ulaşmamız mümkündür. İnsanlar kilo ile başa çıkmakta zorlanabilmektedirler. Her zaman için ideal kilo oranlarımızın üzerinde olan kilo problemleri sağlık açısından da ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarının yaşanması riskini de ön plana çıkarmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenme ile kilolu bir birey olmaktan ve ideal kilomuzun korunmasına da yardımcı olacaktır. Kilolu olan her birey obezite hastalığının da adayları arasında yer almakta ve zamanla alınan kiloların tekrar normal seviyelere inmesini de zorlaştırmaktadır.

Bu neden ile ideal kilo oranımızı hesaplayarak olmamız gereken kiloda kalmak için, yenilen içilen gıdalara dikkat etmeli ve aşırı ve lüzumsuz tüketimlerden uzak durmamız gerekmektedir.