Etkili Blog Yazısı Yazma

Merhaba arkadaşlar bu yazıda etkili bir blog yazısı yazabilmek için çeşitli ipuçları bulacaksınız. Özellikle yeni blog açmış kişilerin eksikliğini çektiği ve öğrenmek istediği konulardan bir tanesi.

Hedef kitleyi belirleyin

Konularınızı hedef kitlenize göre şekillendireceksiniz bu yüzden hedef kitleyi belirlemek ilk kural. Diyelim ki spor aletleri ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz. Bu konu hakkında İnternet’te araştırmalar yapmalısınız. Diyelim ki bir araştırma yaptınız, bunu olduğu gibi insanlara yansıtmak doğru olmayacaktır. Asla kopyala yapıştır yapmadan yazınızı yazmalısınız. Zaman zaman minik alıntılarda sakınca yok ancak olduğu gibi kopya içeriği yayınlamanın da anlamı yok. Tek yere bağlı kalmadan atıyorum 10 adet siteden okumanız gerekiyor. Böylece daha kapsamlı ve kaliteli bir içerik oluşturabilirsiniz.

Blog yazılarının uzunluğu ne kadar olmalı?

SEO uyumlu içerikler üretebilmek adına lafı çok fazla uzatan arkadaşlar görüyorum. Aslında bakarsanız oldukça yanlış bir uygulama. Bırakın laf oyunlarını da anlatmanız gerekenleri en sade ve temiz şekilde okuyucuya aktarın. Emin olun söz konusu okuyucu memnuniyetiyse bu en memnuniyet verici yöntemdir.

Bilgileri nereden edinebilirim?

Konu hakkında bilgiler edinmek gerekli. İçeriklerinizi kesinlikle bilmediğiniz konular üzerine oluşturmayın. Sıfır bilgiyle yola çıkıp “teknolojinin gelişmesiyle….” tarzında cümleler kurarak 200 kelime yazı yazıp yazıyı bitiren blog yazarlarıyla karşılaşıyorum. Tamamen yanlış. Konu uzmanlık alanınız değilse dahi mutlaka Google yardımcınız olacaktır. Detaylı ve kapsamlı bir analizle bilmeniz gereken pek çok bilgiye erişebilirsiniz. Bunun yanında tabii ki daha iyi bir öneri olarak gerçek uzmanlara danışabilirsiniz. Konuyla alakalı uzmanlarla röportaj yapıp kendilerini kaynak olarak gösterdiğiniz içerikler okuyucu için çok daha çekicidir.

Yazılarımı kimse okumuyor!

Arama motorları ve sosyal medya bu alanda kullanılabilir. SEO kavramına çok yabancı değilseniz arama motorları üzerine yoğunlaşıp büyük kitleleri sitenize getirmeye çalışabilirsiniz. Bunun yanında etkin sosyal medya kullanımı ziyaretçi toplamanın en pratik ve kaliteli yollarından biridir. Sosyal medyayı doğru kullanmaya özen gösterin.