Erkekler Neden Aldatır?

Erkekler neden aldatır adlı yazımızda erkeklerin genel olarak aldatma nedenleri ve aldatma yöntemleri ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Yüzyıllardır süregelen aldatma konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi “erkekler neden aldatır? “sorusudur. İlk insanları saymazsak insanoğlunun var olduğu günlerden itibaren aldatma da var olmuştur.  Günümüzde artan teknolojik imkânlarla beraber aldatma oranlarını arttığı ispatlanmıştır. Önceden internet ve akıllı cep telefonları dünyayı elinizin içine taşımadığından şartlar daha zordu. Şimdi şartların kolaylaşması ile beraber bu oran artmıştır.

Çiftler arasında en çok aldatan erkeklerdir. Peki, erkekler neden aldatır? Uzmanlar bu soruya şöyle cevap verir: “ Bağlanma sorunu yaşayan, kendine güveni az olan erkeklerde aldatma olasılığı daha fazladır. Flört döneminde aldatan erkekler ve evli erkeklerin aldatma nedenleri farklı kategorilerde incelenir.”

Evli erkekler neden aldatır?

Evlilik boyunca aradığını bulamayan ya da her şey yolunda giderken sadece cinsel tatmine ulaşamayan erkekler eşlerini aldatırlar. Toplum olarak evli erkekler neden aldatır? Denildiğinde verilen cevap cinsel doyumsuzluk olarak ortaya çıkıyor. Evliliğini görücü usulü yapmış, aileler arasında bağ olan ancak eşini sevmeyen ve ondan boşanamayan erkekler, daha çok cinsel ilişkiden ziyade ikinci ev yaşantısına dönüyor. Cinsel tatminsizlik yaşayan erkek ise tek gecelik ilişkilerle ya da ufak flört dönemleri ile eşini aldatıyor. Eşi, çocuk doğurduğu için ondan vazgeçemediğinden arada kaçamaklar yapıyor.

Erkekler neden aldatır? sorusunu araştıran uzmanlar, bu durumun kadının çirkinliği ya da bakımsızlığı ile alakalı olmadığını söylüyorlar. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin genlerinde bulunan aldatma geni erkeği uyarıyor. Kadın ister çirkin olsun ister güzel olsun, fiziksel dürtülerle erkek uyarılıyor. Aldatma geni, erkekler neden aldatır? sorusunun bilimsel bölümüdür. Bir de bu durumun psikolojik boyutu vardır.

Psikolojik olarak erkekler neden aldatır?

  • Cinsel tatmine ulaşamamışsa istediklerini yaşamak için,
  • Sadece cinsellik için eşine muhtaç olmamak için,
  • Bağlanmaktan korkuyor ve tek kadına ait olmak istemiyorsa,
  • Ailesinde mutlu değil ve sığınacak başka liman arıyorsa aldatma eylemi gerçekleşir.

Günümüzde “erkekler neden aldatır?” sorusunun yanında bir de “erkekler nasıl aldatır?” diye sorulmalıdır. Aldatma 3 türlü olur:

  • Sanal aldatma: internet üzerinden çiftlerin yaptığı eylemdir
  • Duygusal aldatma: bireyin iç dünyasında yaşadığı çatışmayı gösterir. Mutlu ilişkisi olmayan, duygusal anlamda aradığını bulamayan erkeklerde görülür.
  • Cinsel aldatma: Eşinden bazı sebeplerden dolayı ayrılamayan ama cinsel isteklerini de frenleyemeyen erkeklerde görülür.