En İyi 10 Nostaljik Türk Filmi

Bugüne kadar Türk sinemasına adını yazmış dillerden düşmeyen birçok film bulunmaktadır. Listedeki filmlerin birçoğu eski filmlerdir. Komedi filmlerini ayrı tuttum. Eğer komedi ve yeni filmleri ekleseydim ilk 10’un 5′ ini Cem Yılmaz kapatacaktı 🙂 En iyi sıralamasında ilk ona giren Türk filmlerini yazalım.

1.Umut: Senaristliğini, yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yapan Yılmaz Güney’ in Umut isimli filmi. Filmde ayrıca Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak ve Enver Dönmez rol alıyor.

2.Yol: Senaryosunu Yılmaz Güney’ in yazdığı yönetmenliğini de Şerif Gören’ in yaptığı Yol filmi. Yol filmi 1982 yılında Cannes film festivalinde de ödül almış olan bir yapımdır.

3. Sevmek Zamanı: 1965 yılında çekilmiş olan ve siyah beyaz bir yapım olan Sevmek Zamanı filmi. Sevmek Zamanı filimi bir Metin Erksan filmidir.

4. Anayurt Oteli: Ömer Kavur’ un yönettiği başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz’ın rol aldığı 1986 yılı yapımı olan Anayurt Oteli filmi.

5. Vesikalı Yarim: 1968 yılı yapımı siyah beyaz çekilmiş olan, konusu hüzünlü bir aşk hikâyesi olan Vesikalı Yarim filmi. Filmin yönetmeni Ömer Lütfi Akad.

6. Muhsin Bey: Yavuz Turgul tarafından yazılmış ve yönetilmiş olan, başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’ in paylaştığı Muhsin Bey filmi. 1987 yılı yapımı olan bir filmdir.

7. Sürü: Senaryosunu Yılmaz Güney’ in yazdığı Zeki Ökten’ in yönetmenliğini yaptığı 1978 yılı yapımı Sürü filmi.

8. Selvi Boylum Al Yazmalım: Atıf Yılmaz’ ın yönetmenliğini yaptığı, 1977 yılı yapımı olan, başrollerinde de Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ ın yer aldığı Selvi Boylum Al Yazmalım filmi.

9. Masumiyet: Yönetmenliğini Zeki Demir büküz’ un yaptığı 1997 yılı yapımı olan, namus cinayeti yüzünden hapse girip çıkan Yusuf’ un hikayesini anlatan Masumiyet filmi.

10. Bir Zamanlar Anadolu: Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu yazdığı 2010 yılı yapımı olan, drama filmi olan Bir Zamanlar Anadolu’ da filmi. Filmin başrollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel paylaşıyor. Film on bir haftada Kırıkkale keskin ilçesinde çekilmiştir.