Elmanın Faydaları!

Kolesterolü azaltın

Elmalarda bulunan çözünebilir lif, bağırsaktaki yağlarla bağlanır ve bu da bağırsaklardaki düşük kolesterol düzeylerine ve daha sağlıklı bir hale dönüşür. Kolesterol problemi yaşayanlar ve yaşamaktan korkanlar elmadan güç alabilir.

Kalp sağlığınızı koruyun

Geniş bir araştırma grubu, yüksek çözünürlüğe sahip lif alımını, arterlerinizdeki kolesterol açısından zengin plakların daha yavaş birikmesine bağladı. Elma derisinde bulunan fenolik bileşik, sisteminize gelen kolesterolün atardamar duvarlarınız üzerinde katılaşmasını önler. Atardamarlarınızın içinde plak oluştuğunda, kalp kan akışını azaltır ve damar tıkanıklığına yol açar.

Safra taşlarını önleyin

Safra taşları, sıvı olarak kalması için safra az çok fazla kolesterol olduğunda oluşur, böylece katılaşır. Obezde özellikle yaygındırlar. Safra taşlarını önlemek için, doktorlar ağırlığınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olması için yüksek lif içeren bir diyet önermektedir.

İshal ve kabızlığın önüne geçin

İster tuvalete gidemezsin ya da duramazsın, elmalarda bulunan fiber yardımcı olabilir. Fiber ya yedek olduğunuzda hareket etmenizi sağlamak için kolonuzdan su çekebilir veya bağırsaklarınızı yavaşlatmak için dışkınızı fazla emer.

İrritabl bağırsak sendromunu nötralize edin

İrritabl bağırsak sendromu kabızlık, diyare ve karın ağrısı ve şişkinlik ile karakterizedir. Bu belirtileri kontrol altına almak için doktorlar, sütten ve yağlı gıdalardan uzak kalmanızı önerirken, diyette yüksek miktarda lif alırlar.

Basur

Hemoroid, anal kanalda şişmiş bir damardır ve hayatı tehdit edici olmamakla birlikte bu damarlar çok acı vericidir. Bunlara pelvik ve rektal bölgede aşırı basınç uygular. Kabızlığı kontrol eden bölüm ve paket, lif tuvalete giderken aşırı gerginleşmenizi engelleyerek hemoroidi hafifletmeye yardımcı olur.

Kilonuzu kontrol edin

Birçok sağlık sorunu, aralarında kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi kilolu olma ile ilişkilidir. Kilonuzu yönetmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için, doktorlar lif bakımından zengin bir diyet önermektedir. Lifli gıdalar size çok fazla kaloriye malum kalmadan sizi dolduracaktır.

Karaciğerinizi detoks yapın

İster içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli olarak toksinler tüketiyoruz ve karaciğeriniz bu toksinleri vücudunuzdan temizlemekten sorumludur. Birçok doktor, fad detoks diyetlerine şüpheyle bakıyor ve iyilikten daha fazla zarar etme potansiyeline sahip olduklarını söylüyor. Şans eseri, karaciğerinizi detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi ve en kolay yemeklerden biri elma gibi meyvelerdir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Kırmızı elmalar, quercetin adı verilen bir antioksidan içerir. Son yıllardaki araştırmalar, quercetin’in özellikle stres altındayken bağışıklık sisteminizi güçlendirip güçlendirdiğini bulmuştur.

Kataraktları önleme

Geçmişteki çalışmalar bu konuda bölünmüş olsa da, son zamanlarda yapılan uzun süreli araştırmalar, meyveler açısından zengin olan, elmalar gibi antioksidanlar içeren bir diyet olan kişilerin katarakt geliştirme olasılığının yüzde 10 ila 15 daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.