Cinsel İlişkide Ağrı Neden Olur?

Cinsel birleşme sırasında ağrı hissedilmesi oldukça sık yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel ilişkiye ile yeni başlamış olan kadınların büyük bir çoğunluğu bu ağrıyı duymaktadır. Kadının kendisini cinsel ilişki için hazır hissetmediği bir durumlarda bu ağrının oldukça rahatsızlık verici olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken uzun süre cinsel ilişki deneyimi olan ya da daha önce böyle bir şikâyeti olmadığı halde bu tür sorunlar yaşayan kişilerin durumu tıbbi değerlendirmesi gerekmektedir. Bu ayrımın olması ağrının nedenlerinin ortaya çıkması açısından önemlidir. Eğer ağrı uzun süreli devam ediyor ve her cinsel birleşmede ağrı alt karın bölgesinde yoğun bir şekilde hissediliyorsa tedavi gerektirmektedir.

Kızlık zarının yapısının olarak sert olması vajina girişinde ağrının yaygın şekilde hissedildiği bir durumdur. Menopoz dönemindeki bir kadının cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmesinin nedeni de genital dokunun esnekliklerini yitirmesi nedeniyle vajinada kuruluk olmasıdır. Kadının cinsel ilişkiye hazır olmadığı zamanlarda ağrı hissetmesi bu vajinada oluşan tahrişten kaynaklanmaktadır. Doğum sonrasında vajina içindeki fazla dikiş atılması ve bu dikişlerde iyileşmesi sırasında iltihaplanma oluşması cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir.

Vajinada oluşmuş kitle ve tümörler beraberinde cinsel ilişkide ağrı kanamaya neden olabilir. Doğuştan meydana gelen vajinan sorunlar. Örneğin vajinanın doğumsal olarak dar ya da fazla kısa olması yine cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasına nedenlerinden biridir. Bağırsaktaki iltihabi rahatsızlıklar İdrar yolu ile bulaşan enfeksiyonlar cinsel  ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.