Bir web sitesi kendi kendini nasıl bitirir?

Hemen her web sitesi sahibi gibi ben de r10.net‘e üyeyim. Zaman zaman takıldığım, kimi zaman ticaret yaptığım bir ortamdı. On binlerce insan tarafından takip edilen, Türkiye’nin en büyük forumlarından.

Geçtiğimiz günlerde girmeye çalışmış ama girememiştim. Ekşi Sözlük’ten okuduğuma göre de sisteme saldırı yapılmış ve veri kaybı yaşanmış. 3-5 güne düzelir diye düşünüyordum, lakin bugün r10.net girişinde şu yazıyı gördüm :

R10.net veri kaybı yaşamıştır. Üyeliği silinen üyelerimiz buradaki başvuru formunu doldurursa üyelikleri tekrar açılacaktır.

Meğersem olayın aslı şuymuş : Sisteme saldırı yapılıyor, user ve post tabloları siliniyor. Aylardır yedek alınmadığı için de 1-1,5 yıl önceki haline dönüyor.

Peki ne demektir bu?

Bir kere binlerce konu kaybı, ticaret puanlarının yok olması, kullanıcı bilgilerinin gitmesi, aylar önce forumdan atılan dolandırıcıların tekrar sitede cirit atması demektir. Yani bu forum üzerinden paraya para demeyen adminlerin, kendi kendilerini bitirmesi anlamına gelmektedir.

Kaldı ki böyle büyük bir sitenin yedek almayı ihmal etmesi büyük bir zaafiyet değil midir? Sonuçta tek yapmaları gereken veritabanı yedeği almak, çünkü bütün içerikler veritabanında toplanıyor. FTP yedeklerini de ilk kurdukları dönemde aldılarsa yeterlidir onlar için…

Kendi hesabımı aktif ettikten  sonra işim olur mu bilemiyorum, ne diyelim yolları açık olsun…